UMRE

Umre Nasıl Yapılır?
Umre ibadeti gerçekleştirilirken;
İhrama giriş [İhrama ‘Niyet’ ve ‘Telbiye’ ile girilir. Erkekler iki parça örtüye bürünür, ayaklarına terlik giyerler. (İhram yalnızca umre ibadeti gerçekleştirilen süre zarfında giyilen kıyafettir. Umre ibadeti dışında misafirlerimiz normal kıyafetleri ile dolaşabilmektelerdir.)
Kabeyi Tavaf (Hacer-i Esved köşesinin hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi defa dönerek yapılan ibadettir. Umre ibadeti içerisinde yapıldığı gibi, umrenin dışında ki istenilen her vakit Kabe'yi tavaf etmek mümkündür.) "Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ev elbette Mekke'de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ'be'dir.” (Âl-i İmran, 96)
Tavaf Namazı (Tavaftan sonra iki rekât tavaf namazı kılınır.)
Safa ile Merve arası say (Safâ Tepesi’nden başlayarak Merve Tepesi’ne dört gidiş ve Merve Tepesi’nden Safâ Tepesi’ne üç dönüş)
Saçları kısaltarak veya başı traş ederek ihramdan çıkış (Erkekler saçlarının ucundan bir miktar -en az bir cm kadar- keserek veya saçlarını dipten tıraş ederek, kadınlar da saçlarının ucundan bir miktar keserek ihramdan çıkarlar.)
Umre belirtilen başlıklar dahilinde yapılan ibadetin adı olmasına rağmen, umre ibadetini gerçekleştirmek üzere çıkılan yolculuğun adı da bir süre sonra umre olarak anılmaya başlanmıştır. Yolculuk sırasında Mekke ve Medine şehirleri ziyaret edilir.
 
Umrenin Zamanı
Haccın ancak hac aylarında yapılabilmesine karşılık umre için belirlenmiş her hangi bir zaman yoktur. Arife ve bayram günleri (teşrik tekbirlerinin getirildiği 5 gün) dışında her zaman umre yapılabilir.
Arife günü sabahından bayramın 4. günü güneş batıncaya kadarki süre içinde umre yapmak tahrimen mekruhtur. Çünkü bu günler hac menasikinin yapıldığı günlerdir.
Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre hac için niyetli olmayanlar; teşrik günleri dâhil yılın her gününde umre yapabilirler. Maliki mezhebine göre hac için niyetli bulunanlar, bayramın 4. günü güneş batıncaya kadar, Şafii mezhebine göre ise veda tavafı dışında haccın bütün menasiki tamamlanmadıkça umre yapamazlar.
Umrenin Ramazan ayında yapılması daha faziletlidir. Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam, "Ramazan ayında yapılan umre, hacca denktir" buyurmuştur. (Tirmizî, Hac, 90. III, 276.)
 
Umrenin Hükmü
Müslümanın ömründe bir defa umre yapması Hanefi ve Maliki mezheplerine göre müekked sünnet, Şafii ve Hanbeli mezhebine göre ise farzdır.
Hanefi bilginlerden umrenin, vitir namazı, kurban ve fıtır sadakası gibi vacip olduğu görüşünde olanlar da vardır. Umrenin hükmü konusundaki ihtilaf; "Haccı ve umreyi Allah için tamamlayın..." (Bakara, 2/196.) anlamındaki ayete getirilen farklı yorumlar ile bu konuda farklı rivayetlerin bulunmasından kaynaklanmaktadır.
Âyet-i kerime, farz olsun nafile olsun hac ve umre ibadetine başlanınca bu görevin yarım bırakılmayıp tamamlanması gerektiğini ifade ettiği gibi "Orucu akşama kadar tamamlayın" (Bakara, 2/187.) anlamındaki ayette olduğu gibi "hac görevini yerine getirin" (ekimü) anlamını da ifade eder.
Umrenin Fazileti
 • Umreye giden Müslüman, Allah’ın kendisine verdiği vücut sağlığı ve mal zenginliği gibi dünya nimetlerinin şükrünü yerine getirmiş olur.
 • Umre, insanın günahlarının affedilmesine sebeptir.
 • Bütün umreye gidenlerin renk, ırk ve meslek ayırımı gözetmeden bembeyaz ve aynı tip ihram içinde bulunmaları eşitlik fikrinin yerleşmesine yardımcı olur.
 • Aynı zamanda umre ibadeti dünya Müslümanları arasında tanışma, yakınlaşma, birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve kardeşlik duygularının gelişmesine yol açtığı için evrensel boyutları olan bir ibadettir.
Umre Yolculuğu İçin Bavul Hazırlığı
 • Kalacağınız süreyi dikkate alarak yeterli gelecek kadar pamuklu, geniş, açık renk ve rahat giysiler alabilirisiniz.
 • Erkekler için ihram elbisesi bulunması gerekiyor.
 • Saç ve sakal tıraşı için tıraş makinesi
 • Havanın özellikle sabahları serin olma ihtimaline karşı hırka ya da ceket bulundurabilirsiniz.
 • Uzun süre idare edecek kadar pamuklu iç çamaşırı ve çorap almayı da unutmayın.
 • Uzun süre giyeceğiniz için rahat edeceğiniz ayakkabı, terlik ve sandalet getirmeye özen gösterin.
 • Mutlaka güneş gözlüğü bulundurun.
 • Seyahat boyunca taşıyacağınız küçük boy bir Kur’an-ı Kerim alın.
 • Para kesesi, seccade, tespih, iğne-iplik, kalem, not defteri, kağıt havlu alın.
 • Maske, tırnak makası, kokusuz sabun, kağıt mendil, küçük makas bulundurun.
 • Yolculuk boyunca yanınızda taşımanız için bir el ya da omuz çantası bulundurun. İçerisine seccade ve dua kitabı koyabilirsiniz.
 • Elbette ihtiyaç çok ancak bavulunuzu hazırlarken uçaklar için belirlenen yük sınırını aşmamaya dikkat edin.
 • Bavulunuzun diğer hacı adaylarınınki ile karışmasını önlemek için üzerine adınızın ve telefon numaranızın bulunduğu bir etiket yapıştırabilir, ayırt edici bir işaret koyabilirsiniz.
Umre İbadeti İçin Sağlık Hazırlığı
 • Yolculuğa çıkmadan önce geniş kapsamlı bir doktor kontrolünden geçin.
 • Uyku ve yeme-içme düzeninizi gözden geçirmeniz, vücudunuzu az yemek yemeğe ve az uykuya alıştırmanız size yolculuğunuz sırasında kolaylık sağlar.
 • Sürekli hareket halinde olacağınız için hac veya umre sırasında bedenen güçsüz düşmemek için egzersizler yaparak ya da sık sık yürüyüşe çıkarak bu sürece hazırlanabilirsiniz.
 • Yolculuk öncesi Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli görülen aşılarınızı mutlaka yaptırın ve aşı kartınızı çantanızda taşıyın.
 • Yolculuğa çıkmadan kişisel beden temizliğinizi yapın.
 • Devamlı ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçlarınızı raporları ile birlikte ve yeterli gelecek miktarda yanınıza almayı unutmayın.
 • Yanınızda mutlaka ağrı kesici, antibiyotik, kas gevşetici, pişik kremi ve yumuşatıcı krem bulundurun.
 • El hijyeninizi sağlayabilmek için kokusuz sabun ya da durulmaya gerek duyulmayan alkolsüz jellerden faydalanabilirsiniz.
 • Kalabalık ortamda mikroplardan ya da bulaşıcı hastalıklardan korunmak için yüz maskesi kullanın.
 • Sürekli yürüyüş halinde olacağınızı düşünürseniz ortopedik ayakkabı ya da terlik tercih etmenizde fayda var.
 • Güneşten kendinizi korumak için güneş gözlüğü ve şemsiye kullanabilirsiniz.
 • Bedeninizi serin tutacak, terletmeyecek pamuklu çamaşır ve kıyafetleri tercih edin.
Umre Vizesi İçin Gerekli Belgeler
 
1) En az 1 yıl geçerlilik süresi olan yeni çipli pasaport
2) 1 adet vesikalık fotoğraf
3) Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi (T.C Kimlik numarası olacak)
4) Evli olup eşi ile beraber seyahat edecek 45 yaş altı bayan misafirlerimiz için “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” veya evlilik cüzdanının noter tasdikli fotokopisi
5) Vize alınacak kişilerin cep telefonu bilgileri
*45 Yaşın Üstündeki Bayanlar için, 1. 2. ve 3. maddelerdeki evraklar yeterlidir. 45 yaş altında olup eşi yanında olamayacak bayanlar ancak 1.derece erkek akrabalarıyla umreye gidebilirler. 45 yaşın altındaki bayanların, yanlarında bir mahrem (birinci derece erkek yakını) bulunmaksızın, Suudi Arabistan’a gitmelerine Suudi Devleti tarafından izin verilmemektedir.
 
45 Yaş Altı Bayanlar için Gerekli İlave Evraklar
45 yaş altı bayanlar için mahreminin yakınlık derecesini belirten ve akrabası olduğuna dair Nüfus Müdürlüğü’nden alınan “Nüfus Kayıt Örneği” aslı.
Evli ise eşinden, bekar ise de babasından Umre’ye gidebileceğine dair noterden alınacak Muvafakatname’nin aslı (baba yoksa diğer erkek aile bireylerinden alınabilir)
Yalnız giden bayana mahrem olacak şahsın (Baba / Kardeş / Amca / Dayı / Yeğen / Dede / Kayınbaba / Damat ) vereceği noter tasdikli Taahhütname’nin aslı.
 
MUVAFAKATNAME ÖRNEĞİ
Ben Ali Yılmaz eşim Ayşe Yılmaz’ın Umre amacı ile Suudi Arabistan’a (babası / kayınbabası / oğlu / yeğeni / amcası / dayısı) Ahmet Yılmaz ile gidip gelmesine muvafakat ediyorum.

TAAHHÜTNAME ÖRNEĞİ
Ben Ahmet Yılmaz ( annem / halam / teyzem / yeğenim / kayınvalidem / gelinim) Ayşe Yılmaz’ı beraberimde Umre amacı ile Suudi Arabistan’a götürüp getireceğimi ve her türlü masraflarını karşılayacağımı beyan ve taahhüt ederim.
* Yukarıdaki Muvafakatname ve Taahhütname metinleri örnek olarak verilmiştir. Örnek metinlerde bulunan isimlerin yerine kendi isminizi ve yakınlarınızın ismini yazın.
 
Çocukların Gidebilmesi İçin İstenilen Şartlar
8 yaş altı çocuklar ancak baba veya anneden birisi ile birlikte Umre’ye gidebilirler..
8-17 yaş arası çocuklar anne, baba veya birinci derecede akrabayla Umre’ye gidebilirler.
Önemli Not: Vize için gerekli evrakların bir ay öncesine kadar MOSTTUR adresine gönderilmesi gerekmektedir.