Yurtdışı seyahatlerinizde bunlara dikkat edin!

Yurtdışı seyahatlerinizde sorun yaşamamak için pasaportunuzda bu noktalara dikkat edin!

Vize gerektiren yada vizesiz seyahat edilebilen sadece pasaportunuzla giriş çıkış yapabileceğiniz ülkeler de olsa , eğer pasaportunuz bazı koşulları sağlamıyorsa sorun yaşayabilirsiniz.

Sorunsuz bir seyahat için öncelikle sorunsuz seyahat dökümanlarınız olmak zorunda. İster vizesiz isterse sadece pasaportunuzla seyahat edeceğiniz ülkeler olsun, eğer pasaportunuzda sorun varsa seyahatinizde de sorun yaşayabilirsiniz.

 

Bu konuda en yetkili kurum ve kuruluşlardan derlediğimiz ''pasaportun taşıması gereken koşullar'' şöyle:

 • Pasaportunuzda herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Pasaport defterinin kabından tamamen veya kısmen ayrılmamış olmasına, fotoğraflı sayfadaki plastik ince tabakanın ayrılmamış veya kopmamış olmasına dikkat edin.
 •  Yurtdışı seyahatlerinizde havalimanlarında  giriş-çıkış kaşesi  basılabilmesi için pasaportunuzda mutlaka en az  bir sayfanın boş olması gerekiyor,
 •  Seyahat dokümanlarınızda yer alan tüm bilgileriniz; pasaport, kimlik ve uçak bileti bilgileri aynı olmalıdır.
 •  Evlilik yada boşanma gibi,isim değişikliklerinde pasaportun yenilenmesi ya da değişikliğe dair resmi yazının (evlilik cüzdanı, boşanma ilamı vs.) seyahat sırasında görevliye ibraz edilmesi gerekmektedir,
 •  Uçak biletinizde ve diğer seyahat dökümanlarınızda ikinci bir isminiz varsa mutlaka yer almalıdır,
 •  Bulgaristan, Rusya, Letonya gibi geçersiz (süresi dolmuş veya  eski tip) pasaportlardaki vizeleri kabul etmeyen ülkelere seyahatlerinizde mutlaka, eski pasaportlarınızdaki geçerli vizeleri yeni pasaportunuza aktarmanız gerekmektedir, aksi halde sorun yaşamanız muhtemeldir,
 • Schengen bölgesindeki ülkelere seyahat edebilmek için pasaport süreniz dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalı ve eski tip TC pasaportlarının imza hanesi yolcu tarafından imzalanmış olmalıdır,
 •  İspanya eski pasaportlardaki geçerli Schengen vizesini kabul ediyor. Ancak Schengen vizesinin kabul edilmesi için eski pasaportunuzu sayfaları dolduğundan yenilemiş olmanız ve pasaportunuz iptal edildiği halde geçerlilik süresinin henüz dolmamış olması gerekmektedir,
 •  Türk vatandaşların Almanya üzerinden vizesiz transit geçebileceği havalimanları en fazla 24 saat transit bekleme süresiyle Frankfurt, Münih ve 04.30-23.30 arasında transit geçişe izin verilen Köln ve Hamburg’dur,
 •  Bu havalimanlarından vizesiz transit seyahat edilebilmesi için Bulgaristan, Kanada, Kıbrıs, İrlanda, Japonya, Lihtenştayn, Romanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa Birliği ülkelerinden birine ait vize veya oturma izni olmalıdır.
 •  Japonya eski tip TC pasaportlarını vizesiz kabul etmemektedir. Pasaportunuzun yeni tip biyometrik TC pasaportu olması gereklidir. Pasaportunuz biyometrik ise Japonya için vizeye ihtiyacınız yoktur.
 •  Pasaportta geçerli ya da geçersiz bir İsrail vizesi veya giriş-çıkış kaşesi olması durumunda bazı Arap ülkelerine giriş yapılamaz.
 •  Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Ukrayna'ya seyahat ederken pasaport zorunluluğu yoktur. Sadece TC kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız yeterlidir. TC kimlik belgesiyle seyahat eden çocuk yolcular anne ve babasıyla birlikte olmalıdır.
 •  18 yaş altı T.C. vatandaşı çocuk yolcuların kimlikle Gürcistan, Ukrayna ve KKTC seyahatlerinde ebeveynlerinden birinin yanında olmaması durumunda da diğer ebeveynden muvafakatname istenmektedir.
 •  Son olarak;  seyahat kuralları ve koşulları ile ilgili bilgilerin ülkelerin aralarındaki anlaşmalarla güncellendiğini, seyahatiniz öncesinde mutlaka gideceğiniz ülkenin ve bulunduğunuz ülkenin yetkili kurumlarından(Dışişleri Bakanlığı, Konsolosluklar gibi),  son güncel durumu öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.