Her Gezginin bilmesi gerekenler

Seyahate çıkmadan önce bavul hazırlarken veya yolda, havalimanında ve seyahat ettiğiniz şehirde atabileceğiniz çok basit ve bir o kadar etkili önlemler sayesinde yolculuğunuzu çok daha keyifli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Kısa sürede uzman bir gezgin olmanızı sağlayacak bu ipuçları neler dersiniz?

1- Seyahat için alışveriş yapın

Seyahate çıkmadan yapılabilecek en iyi şeylerden biri alışveriştir. Eğer yeni kıyafetlere veya diğer eşyalara ihtiyacınız yoksa bile boyun yastığı ve gözlük gibi yolculuk sırasında işinize yarayacak bir şeyler alabilirsiniz. Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiler gezginleri de mutlu ediyor. Sık seyahat edenler için özel olarak tasarlanan giysilerden ve diğer eşyalardan alarak daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

2- Uçaktan inmeden tuvalete gidin

Eğer tuvalete gitmeniz gerekiyorsa, uçağın inişinden 20-30 dakika önce gitmeye çalışın. Aksi durumda uçaktan inene kadar gidemeyebilirsiniz. Uçaktan inip havalimanına girene kadar beklemek istemiyorsanız elinizi çabuk tutun.

 

3- Yerel para birimi için ATM kullanın

Yurt dışına çıktığınızda havalimanına iner inmez taksiye veya metroya binmek için yerel para birimine ihtiyacınız olacak. Bu iş için ilk akla gelen seçenek döviz büroları olsa da havalimanında döviz bozdurmak için önemli miktarda komisyon ödemeni gerekebilir. Bu durumun önüne geçmekse çok kolay. Daha önce yurt dışında kullanıma açtırdığınız kartınızla havalimanında bulunan ATM cihazlarını kullanabilir, buralardan dolar veya sterlin gibi yerel para birimini çekebilirsiniz.

4- Zaman kazanmak için metalleri el bagajına yerleştirin

Havalimanında güvenlik kontrolünü hızlıca geçmek için saat, çakmak, anahtarlık ve bozuk para gibi metal eşyalarınızı el bagajınıza yerleştirin. Bu sayede tüm metalleri tek seferde kontrolden geçirerek zaman kazanabilir ve uçağınıza yetişebilirsiniz. Eğer uçağın kalkmasına çok az bir zaman kaldıysa güvenlik görevlilerine elektronik biletinizi göstererek sıranın önüne de geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir