İtalya Gezi Rehberi

İtalya, Akdeniz ruhunun sarıp sarmaladığı, hayattan keyif alan insanların yaşadığı bir ülke. Yüzyıllar boyunca Avrupa kültürünü şekillendiren uygarlıklara ev sahipliği yapan, Rönesans hareketini doğurarak tüm Avrupa’ya yayan İtalya toprakları, sanat ve kültür bakımından dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan görkemli mirası barındırıyor. Pek çok sebepten Avrupa’yı ve dünyayı gezmek isteyenlerin listesinde ilk sıralarda yer alıyor.
Read More “İtalya Gezi Rehberi”

Mükemmel Belçika Tatili

Mükemmel Belçika Tatili

Tüm kalbimle tadını çıkardığım bu tatlı bahar sabahları gibi harika bir dinginlik tüm ruhumu ele geçirdi. Yalnızım ve benimki gibi ruhların mutluluğu için yaratılmış olan bu noktada var olmanın cazibesini hissediyorum. O kadar mutluyum ki sevgili dostum, sadece huzurlu bir varoluşun enfes duygusuna o kadar dalmışım ki yeteneklerimi ihmal ediyorum. Şu anda tek bir çizgi bile çizmekten aciz olmalıyım; ama yine de hiçbir zaman şimdikinden daha büyük bir sanatçı olmadığımı hissediyorum.

 

Ne zaman, güzel vadi dolup taşarken

Etrafımdaki buhar ve meridyen güneşi ağaçlarımın geçilmez yapraklarının üst yüzeyine vuruyor ve sadece birkaç başıboş parıltı iç mabede sızıyor, kendimi şırıl şırıl akan derenin yanındaki uzun otların arasına atıyorum; ve toprağa yakın uzanırken, binlerce bilinmeyen bitki benim tarafımdan fark ediliyor: Sapların arasındaki küçük dünyanın vızıltısını duyduğumda ve böceklerin ve sineklerin sayısız tarifsiz biçimlerine aşina olduğumda, bizi kendi suretinde yaratan Yüce’nin varlığını ve sonsuz bir bereket içinde etrafımızda süzülürken bizi taşıyan ve sürdüren o evrensel sevginin nefesini hissediyorum.

Bu görüntülerin ihtişamının ağırlığı altında eziliyorum! Tüm ruhumu harika bir dinginlik ele geçirdi, tıpkı baharın o tatlı sabahları gibi.

Yasin İshak

Bu görüntülerin ihtişamının ağırlığı altında eziliyorum! Tüm kalbimle tadını çıkardığım baharın bu tatlı sabahları gibi harika bir huzur tüm ruhumu ele geçirdi. Yalnızım ve benimki gibi ruhların mutluluğu için yaratılmış bu noktada var olmanın cazibesini hissediyorum. O kadar mutluyum ki sevgili dostum, o kadar kendimi kaptırmışım ki

Kendimi uzun otların arasına attım.

Şu anda tek bir çizgi bile çizmekten aciz olmalıyım; ama yine de hiçbir zaman şimdikinden daha büyük bir sanatçı olmadığımı hissediyorum. Güzel vadi etrafımda buharla dolup taşarken ve meridyen güneşi

 

Çok uzaklarda, kelime dağlarının ardında, Vokalia ve Consonantia ülkelerinden uzakta, kör metinler yaşıyor. Ayrılmış bir şekilde, büyük bir dil okyanusu olan Anlambilim’in kıyısındaki Bookmarksgrove’da yaşıyorlar. Duden adında küçük bir nehir yaşadıkları yerin yanından akar ve gerekli regelialia ile besler. Burası, cümlelerin kavrulmuş kısımlarının ağzınıza uçtuğu cennet gibi bir ülkedir. Her şeye gücü yeten İşaretleme’nin bile kör metinler üzerinde hiçbir kontrolü yoktur, neredeyse ortografik olmayan bir yaşamdır Bir gün Lorem Ipsum adında küçük bir kör metin satırı, Gramer’in uzak dünyasına gitmeye karar verdi. Büyük Oxmox ona bunu yapmamasını tavsiye etti, çünkü orada binlerce kötü Virgül, vahşi Soru İşaretleri ve sinsi Semikoli vardı, ama Küçük

 • Çok uzaklarda, dağ kelimesinin arkasında
 • İlk tepelere ulaştığında
 • Düden adında küçük bir nehir akıyor
 • Düden adında küçük bir nehir platolarının yanından akıyor.
 • Çok uzaklarda, Word dağının arkasında

Metin Yazarları onu pusuya düşürdü, Longe ve Parole ile sarhoş etti ve onu ajanslarına sürüklediler, burada onu projeleri için tekrar tekrar istismar ettiler. Ve eğer yeniden yazılmadıysa, o zaman onu hala kullanıyorlar.Çok uzaklarda, kelime dağlarının arkasında, Vokalia ve Consonantia ülkelerinden uzakta, kör metinler yaşıyor. Birbirlerinden ayrı, büyük bir dil okyanusu olan Semantiklerin kıyısındaki Bookmarksgrove’da yaşıyorlar. Düden adında küçük bir nehir onların tabağının yanından akar.

Norveç Gezi Rehberi

Yıllardır belgesellerde görüp iç geçirdiğimiz ama bir türlü de planlara dahil edemediğimiz bir yerdi Norveç. Bunda tabi ki ülkenin pahalı olmasının büyük etkisi vardı.

Ama kafaya koymuştuk. O Pulpit Rock’a tırmanılacak ve o fiyortlar görülecek!

Doğasının muhteşem olduğunu zaten biliyorduk. Ancak, bu kadarını biz de beklemiyorduk. Resmen en sevdiğimiz ülkelerden biri oldu. Tekrar gitmek için hayal kurar olduk.

Gelin siz de hayallerinizi ertelemeyin ve rehberimize buyrun .

Ne kadar kalınır?

Norveç çoook büyük bir ülke. Yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık yarısı kadar ancak nüfüs 2019 itibariyle 5.3 milyon. Bu yüzden planınızı yaparken ülkenin büyük oluşundan da yola çıkarak, bizce en az 1 hafta ayırmaya gayret edin. Eğer ki rahat rahat gezeyim diyorsanız onu 10 gün yapın.

Norveç pahalı mı?

Norveç çok pahalı. Yani öyle böyle pahalı değil. Bizim gözümüzde İsviçre ile yarışır. Bazı konularda tabi ki yapacak bir şey yok. Ama, gerekirse ek bagaj alıp yanınızda uzun süre dayacanak yiyecekler, atıştırmalıklar, iyi bir termos ve su matarası getirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tabi ki bir noktada içim dışım kraker oldu diyeceksiniz. Biz bu yüzden ara ara bir iki restoranda yemek yedik, kahve içtik. Bunların da detaylarını yazılarımızda bulabilirsiniz.

Ne zaman gidilir?

Bize kalırsa en güzeli yazın gitmek. Çünkü, Norveç’in havası çarpar, tabiri caizse yamultur. Günler de oldukça uzun oluyor yazın. Ama turistlerin en çok tercih ettiği sezon da yaz olduğu için uçak ve konaklama fiyatları da tavan yapıyor. Biz Nisan’da gittik. Şansımıza öyle güzel bir hava vardı ki, iyi ki de Nisan’da gitmişiz dedik.

Bir de aslında ilkbahar karların eriyip, buzların çözüldüğü ve şelalelerin coştuğu zaman. Belki dikkate alırsınız.

Fransa Seyahat Rehberi

Geçmişte dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından biri olup, UNESCO tarafından kültür mirası olarak tescillenmiş zenginlikleriyle Avrupa’nın üçüncü ülkesi olan Fransa; ana karadaki 12 bölge ve Korsika adasından oluşan toplam 13 bölgesi ile Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, İspanya ve Andora Krallığı ile komşu.

“Damak tadı” ve sanattan beslenen keyifli yaşam tarzı, dünya modasına yön veren  tasarımcı ve markaları, engin siyasi ve kültürel birikimi ile Fransa’da gezilecek çok yer, keşfedecek çok şey var!

Fransa’nın Görülmeye Değer Şehirleri, Fransa’nın En Güzel Kasabaları, Fransız Rivierası’nın En Güzelleri, Fransa’nın Az Bilinen Rotaları” hepsi sizler için hazırladığımız Fransa Seyahat Rehberinde…

Fransa’da Nereler Görülmeli?

Fransa deyince akla gelen ilk şehir haliyle Paris oluyor. Ancak, Avrupa’nın en güzel ülkelerinden Fransa elbette Paris’ten ibaret değil! Güneye, Akdeniz kıyısına indikçe ısınıp daha “cana yakın” hale gelen bu güzel coğrafyanın en güzel duraklarından NiceCannes ve Marsilya’da sıcak ve şık bir Akdeniz deneyimi yaşayabilirsiniz. Ülkenin göz bebeklerinden, Orta Fransa’da yer alan Provence bakir doğası, uçsuz bucaksız lavanta tarlaları, şahane mutfak kültürü ve küçük-şirin kasabalarıyla yağlı boya tablolar kadar güzel bir bölge. Geleneksel ve modern unsurlarının yanı sıra Fransa’nın birbirinden lezzetli üzüm bağlarına ev sahipliği yapan Bordeaux; zarif atmosferi ile masal diyarlarını anımsatan Strazburg görülmeye değer! Kayak tatili dendiğinde ise bir klasik haline gelen Fransa’da İsviçre sınırına yakın, Fransız Alpleri üzerinde bulunan Val d’Isere, Megeve ve Courchavel’de bulunan, klasik dağ evi mimarisi ile kurulmuş kasabalar size çocukluğunuzdaki yeni yıl kartpostallarını hatırlatacak!

Fransa’nın Görülmeye Değer Şehirleri…

 

Paris

Moda ve lüksün başkenti kabul edilen, 4000 yıllık tarihiyle birçok anıt ve sembole ev sahipliği yapan Paris, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile Avrupa’nın en popüler şehirlerinden. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan etkileyici tarihi yapılarından doğal güzelliklerine; eğlence mekanlarından modanın devleşen markalarına kadar yüzlerce gezi alternatifinin bulunduğu Paris’te, unutamayacağınız kadar güzel zaman geçirebilir, estetik atmosferiyle kendinizi eski bir çağın içerisinde ya da romantik bir filmin içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Mutlaka Görülmesi Gerekenler: Şehrin ikonik simgesi Eyfel Kulesi, 19. Yüzyılın en önemli mimari eserlerinden Paris Opera Binası, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi…

 • Fransız Devrimi’nin yüzüncü yıl kutlamalarının anısına dünya fuarı için yapılan Eyfel Kulesi, şehrin göz alıcı simgelerinden. Eyfel Kulesi’ne güneş batarken çıkarsanız ikinci katta Paris’in gündüz halini, son katta gece halini seyretme keyfini yaşayabilirsiniz.
 • Eyfel Kulesi’nden sonra Paris’te akla gelen ilk simgelerden biri olan Zafer Takı hem tarihi hem de turistik açıdan şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.
 • Paris’in en büyük, Fransa’nın ikinci büyük meydanı olarak bilinen, tarihte pek çok önemli olaya tanıklık eden Concorde Meydanı’nda dolaşırken zamanı durdurup, anın keyfini çıkarabilirsiniz.
 • 1702 yılında yapılan Vendome Meydanı, şehre geldiğinizde gezebileceğiniz en görkemli noktalardan. Napolyon tarafından dikilen meydandaki sütunun önünde fotoğraf çektirmeden buradan ayrılmamalısınız.
 • Bir film karesinden ya da okuduğumuz bir Fransız romanından aşina olduğumuz Şanzelize, tarihte ilk olarak bir tarla olsa da, 1667 yılında Turileries Bahçesi’nin manzarasının daha rahat görülebilmesi amacıyla genişletilmiş. Fransızca’da “Cennet Bahçesi” anlamına gelen Şanzelize Caddesi’nde gezip, Paris’in en lüks ve prestijli markalarından yapacağınız alışverişle kendinizi şımartabilirsiniz.
 • Paris’in doğu kısmında kalan Gare de Lyon bölgesinde yer alan Rue Cremieux, ilk yapıldığı dönemde işçilerin konaklaması için inşa edilen rengarenk evleri ile oldukça ilgi çekici.
 • Paris’in 6. Bölgesi’nde yer alan sanat ruhuyla dolu Saint Germain Bulvarı’nda şehrin estetik ve romantik ruhunu hissedebilirsiniz.
 • Parke taşların yer aldığı yolları, renkli evleri ve sanatçıların ünlü galerileriyle dolu olan Montmartre sıcacık atmosferi ile oldukça cezbedici. Picasso’dan Vincent Van Gogh’a kadar dünyaca ünlü ressamların yaşamlarının bir dönemlerini geçirdiği ve en önemli eserlerini verdiği Montmartre özellikle ressam, yazar ve müzisyenlerin ilgi odağı yerlerden.
 • 73 bin metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük ve en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Louvre Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz.
 • Paris’in en ünlü ve önemli müzelerinden Orsay Müzesi, şehre geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden bir diğeri.
 • Dünyanın en önemli sanatçılarından Pablo Picasso’nun dünyaca ünlü eserlerine ev sahipliği yapan Picasso Müzesi, şehre geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz keyifli sanat turu noktalarından.
 • Dünyanın en meşhur heykellerinden biri olan Düşünen Adam Heykeli’nin yer aldığı Rodin Müzesi de keşfetmeniz gereken yerlerden.
 • Paris şehir merkezinde yer alan en büyük şehir parklarından biri olan Lüksemburg Bahçesi, her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip. Özellikle bahar aylarında rengarenk çiçekleriyle görsel bir şölen sunan bahçeyi gezerek, kendinizi düş bahçesinde hissedebilirsiniz.
 • İçerisinde pek çok yapıyı barındırdığı için kompleks bir merkez olarak karşınıza çıkan Les Invalides, bünyesinde yer alan müze, hastane ve kilise ile göz kamaştırıcı bir mimariye sahip. Bu kompleks yapı aynı zamanda şehrin en büyük askeri koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor.
 • Ressamlar Tepesi olarak da bilinen Montmartre’de yer alan Sacre Coeur Bazilikası, beyaz yapısı ve kubbeleriyle oldukça ilgi çekici. Disneyland’daki Walt Disney Şatosu gibi bir görünüme sahip olan bu yapı, çarpıcı mimarisi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip.
 • Şehirde en sık ziyaret edilen yerlerden biri olan Pantheon, Quarter Latin olarak anılan bölgede bulunuyor. İlk tasarlandığı sırada kilise olarak planlanan yapı, Fransa tarihini değiştiren Fransız Devrimi sonrasında şehrin anıt mezarı olarak kullanılmaya başlanmış.
 • Şehrin en yüksek binası olan Montparnasse, kendisiyle aynı ismi taşıyan semtin içerisinde bulunuyor. Montparnasse, şehri panoramik bir şekilde izlemek için en güzel yerlerden.
 • Yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olan Paris Opera Binası, III. Napolyon için dönemin önde gelenlerinden Charles Garnier tarafından tasarlanarak 1875 yılında Paris’te hizmete açılmış. Barok ve Gotik mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan opera binası tam bir mimarlık harikası.
 • Kırmızı değirmen anlamına gelen Moulin Rouge, Paris’in gece vakit geçirebileceğiniz simge mekanlarından biri. Moulin Rouge’da eğlenmeden Paris’ten ayrılmamalısınız.